Dračí lodě již potřetí

4. 9. 2017

Tradice dračích lodí pochází ze starověké Číny a je stará přes dva tisíce let. Tradice účasti berounských a hořovických zdravotníků v soutěži dračích lodí v Berouně je sice pouze tříletá, ale zato v obou nemocnicích se těší velké oblibě. Lékaři, sestry, laboranti, administrativní personál a dělníci z nemocničních staveb měli v sobotu 2. září příležitost změřit své síly nejen mezi sebou, ale i s dalšími 38 posádkami.

V letošním roce se do závodu přihlásila jedna berounská a jedna hořovická posádka, jakož i jedna posádka zaměstnanců pardubického Onkologického centra Multiscan. Soutěž začala neformálně již v pátek 1. září, den, který měl být původně věnován tréninkům posádek a domlouvání strategie. To však letos neproběhlo z důvodů silného lijáku. Druhý den se počasí umoudřilo, ale absence tréninku a především koordinace mezi členy posádek se pak druhý den projevila v průběhu samotné soutěže. Přes tento negativní faktor se hořovické a berounské posádce dařilo opravdu moc dobře. Posádka Rehabilitační nemocnice Beroun obsadila, stejně jako před rokem, 22. místo, zatímco Hořovičtí draci se umístili ve 14. místě z celkové konkurence 38 posádek. Zaměstnanci pardubického Multiscanu již „tradičně“ obsadili předposlední místo. U všech posádek byl v prvním kole soutěže zaznamenán ve dvousetmetrové dráze lepší čas, jelikož v druhém kole se značně projevila únava několika jednotlivých členů.

„Co je ale důležitější než samotné výsledky je to, že jsme se mohli společně potkat mimo práci, odpočinout si a zkusit si aktivitu, která není až tak tradiční. Už teď se těšíme na příští rok, věřím, že budeme zase o něco lepší,“ komentovala akci Petra Hornáčková, z oddělení IT berounské nemocnice.

Lodě odvozené od boha vod - draka, jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.

V galerii níže můžete shlédnout fotografie z celého průběhu akce.