Berounský ošetřovatelský den již popáté

29. 5. 2017

Pátý ročník Berounského ošetřovatelského dne, který každoročně pořádá Rehabilitační nemocnice Beroun poslední květnový pátek pro střední zdravotnický personál, měl na programu ve třech blocích řadu zajímavých přednášek.

Část z nich se týkala v různých souvislostech tomu, jak zvládat vysoké psychické i fyzické nároky, které povolání sester a dalšího ošetřovatelského personálu přináší – například jak se bránit syndromu vyhoření, ukázala ale i to, jak je tenký můstek mezi ošetřovatelským ideálem a profesní slepotou, jak hledat cesty ke skloubení náročné práce a rodinného života atd. Dvě přednášky se týkaly seniorů – konkrétně komplexní péči o ně a spolupráci v oblasti zdravotní a sociální péče u osob s demencí, tedy tématům, která jak praxe ukazuje, jsou stále někdy opomíjená. Zajímavá byla rozhodně i přednáška, která ukázala dopady občanského zákoníku na poskytování zdravotnických služeb či ta, která nastínila chirurgickou léčbu nespecifických středních zánětů. Brožurky v rukou přítomných pak souvisely s další přednáškou, týkající se komunikace s anglicky mluvícím pacientem. Vznikly na základě projektu „Zlepšení kvality předmětu ošetřovatelství v angličtině a zavedení ošetřovatelství v němčině na Střední zdravotnické škole Beroun“, probíhajícího od roku 2015. Tato publikace vznikla ve spolupráci s Rehabilitační nemocnicí Beroun na základě dotazníkového šetření v řadách jejích zaměstnanců a jejím cílem zejména bylo zjistit klíčové situace, s nimiž se může zdravotnický personál setkat. Účastníci Berounského ošetřovatelského dne získali čtyři kreditní body v rámci systému celoživotního vzdělávání.