Ambulance psychosomatiky

26. 8. 2016

Naleznete ji v Rehabilitačním centru nemocnice a ordinovat zde bude MUDr. Barbora Šťastná, které jsme položili tři základní otázky, které mohou těm, kteří přesně neví, čeho se péče o pacienta v této ambulanci týká, hodně napovědět.

Co je to vlastně psychosomatika?
Psychosomatika se zabývá souvislostmi mezi stavy těla (soma), duše (psyché) i vlivy životního prostředí a vztahů. Součástí vstupního psychosomatického vyšetření je důkladný diagnostický rozhovor lékaře s pacientem, který pomáhá rozkrývat a pochopit, jak pacientovy tělesné obtíže vznikají a jak souvisejí s jeho každodenním životem a psychickým rozpoložením. Na základě rozhovoru jsou navrženy vyšetřovací a léčebné postupy, které pomáhají pacientovi na jeho cestě z nemoci. Například psychologické poradenství, fyzioterapie, relaxační cvičení, akupunktura atd. Cílem komplexního přístupu k léčbě pacienta je hledat zdroj jeho obtíží a hledat způsob, jak se svými tělesnými či psychickými potížemi pracovat a jak najít cestu k uzdravení nebo ke zlepšení fyzického i psychického stavu.

Jak byste charakterizovala psychosomatický přístup v souvislosti s rehabilitací?
Psychosomatické vyšetření vychází z předpokladu vzájemného ovlivňování našich tělesných a psychických funkcí a jejich propojení se způsobem života, který vedeme, s tím jak zvládáme různé životní situace i s prostředím, ve kterém se to vše odehrává. Tělesné onemocnění pohybového aparátu pacienta zkoumáme v bio-psycho-sociálním kontextu. Předpokladem je aktivní účast pacienta, který se podílí na procesu hledání příčin svých obtíží, na hledání svých vlastních zdrojů k uzdravení, případně alespoň zmírnění obtíží. Pacient tedy není pouze pasivním příjemcem terapie, ale aktivním účastníkem terapeutického procesu.

Pro koho je psychosomatický přístup vhodný?
Tento způsob práce je vhodný pro ty, kteří trpí různými chronickými obtížemi pohybového aparátu, ale nejen toho. Mezi nejčastější patří bolesti krční a bederní páteře, bolesti hlavy, bolesti kloubů, dlouhodobá únava, vyčerpanost, stres, ale i jiné bolestivé stavy. Nejúčinnější je psychosomatický přístup pro ty, kteří vnímají své obtíže šířeji, celostně a tuší, že je třeba je ovlivňovat na více úrovních- biologické, psychologické i sociální.

Do ambulance psychosomatiky se můžete objednat prostřednictvím recepce ambulantních služeb osobně či telefonicky na čísle 311 745 272.